بهترین راه نوشتن متون عربی و اِعراب گذاری

آموزش تایپ عربی,نوشتن متون عربی,تایپ عربی,چگونه عربی تایپ کنیم

اگر شما از جمله کسانی هستید که با نوشتن متون عربی سر و کار دارید یا اینکه می خواهید به بهترین شیوه و سریع، اقدام به تایپ یا اعراب گذاری متون عربی کنید در این مقاله با ما همراه باشید. در این آموزش تمرکز ما بیشتر به شیوه های تایپ متون عربی و اِعراب گذاری است. در این آموزش سعی می شود بهترین شیوه های انجام این کار بررسی شود. در خیلی از مکان ها شاید تایپیست نیاز داشته باشد در متن خود از متون عربی استفاده کند؛ برای مثال استناد به یک آیه از قرآن مجید یا آوردن یک حدیث و …

یکی از سریعترین و بهترین راه ها برای نوشتن متون عربی متداول و شناخته شده مانند آیات قرآن ، احادیث تفاسیر و اکثر متون دینی دیگر استفاده از متون آماده است. در واقع بیشترین نیاز ما به تایپ متون عربی، تایپ متون دینی یا ادبی است. برای این کار هم می توان اقدام به تایپ نوشته عربی و اِعراب گذاری آن کرد که این کار خیلی وقت گیر و سخت خواهد بود و یا هم می توان از متون آماده استفاده کرد که ما روش دوم را توصیه می کنیم؛

 

 استفاده از متون عربی آماده

 

آموزش تایپ عربی

اگر به اینترنت متصل هستید کارتان خیلی خیلی راحت و سریعتر انجام می شود! کافیست در صورتی که نیاز به تایپ یک متن عربی داشتید بخشی از متن را در گوگل جستجو کنید، در اینجا ما به متون شناخته شده از قبیل آیات ، روایات ، احادیث و ادبیات عربی اشاره می کنیم که به وفور در اینترنت یافت می شوند. برای مثال در قسمتی از تایپ نیاز به تایپ آیه ولایت داشتیم آیه إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ … خوب تنها کاری که باید انجام دهید قسمتی از آیه را حتی بدون نیاز به اِعراب و حرکت گذاری در اینترنت جستجو کنید تا متن کامل آیه همراه با تفسیر ترجمه و سایر بخش های مورد نیاز دیگر آن برایتان نمایش داده شود.

. جالب اینجاست، در خیلی از مواقع نه فقط شما نیاز به تایپ متن عربی نخواهید داشت بلکه ترجمه و تفسیر آن را نیز بدون نیاز به تایپ کردن می توانید استفاده کنید. فقط لازم به ذکر است در هنگام انتخاب سایت مورد نظر برای برداشت مطلب دقت کنید که سایت معتبر و قابل اطمینان باشد. من با جستجو عبارت ” انما ولیکم الله و رسوله ” از بین نتایج گوگل سایت تبیان را انتخاب کردم چون یک سایت شناخته شده و قابل اطمینان است. نتیجه جستجو.

آموزش تایپ عربی,نوشتن متون عربی,تایپ عربی,چگونه عربی تایپ کنیم

حال برای اینکه ببینیم اثر گذاری این روش چقدر است به جستجوی یک شعر عربی می پردازیم. چند کلمه از شعر مورد نظر را تایپ می کنیم، لا تقل اصلا و فصلا ابدا و سپس سایت هایی که این شعر را منتشر کرده اند را مشاهده خواهیم کرد و در آخر عبارت حرکت گذاری شده را بدست خواهیم آورد. لا تَقُلْ أصلى و فَصْلى أبداً إنَّما أصلُ الْفَتی ما قَدْ حَصَلْ ! نتیجه جستجو.

آموزش تایپ عربی,نوشتن متون عربی,تایپ عربی,چگونه عربی تایپ کنیم

همانطور که پیش تر گفته شد بهترین و سریعترین روش برای تایپ این گونه نوشته ها استفاده از اینترنت است؛ ولی در صورتی که دسترسی فراوان به اینترنت ندارید می توانید از نرم افزارهای مرتبط برای مثال نرم افزارهای قرانی، تفاسیر و … که به فراوانی در اینترنت یافت می شوند استفاده کنید. با یک سرچ در اینترنت می توانید به این نرم افزارها دسترسی داشته باشد.

تایپ دستی اِعراب و حرکت گذاری

آموزش تایپ عربی,نوشتن متون عربی,تایپ عربی,چگونه عربی تایپ کنیم

اگر به هر دلیلی نتوانستید از روش اول استفاده کنید می توانید خودتان اقدام به اعراب و حرکت گذاری کلمات کنید. اگر با نحوه تایپ حرکت ها آشنا نیستید می توانید از نرم افزار انگشتان طلائی استفاده کنید و این مهارت و مهارت تایپ ده انگشتی را فرا گیرید. اگر با این نرم افزار آشنا نیستید حتما اینجا را مطالعه کنید. در زیر هم به نحوه تایپ اِعراب ها و حرکت های پر کاربرد اشاره می کنیم. توجه داشته باشید که زبان صفحه کلید شما در ابتدا باید فارسی باشد.

به تصویر زیر دقت کنید : 

آموزش تایپ عربی,نوشتن متون عربی,تایپ عربی,چگونه عربی تایپ کنیم

باید توجه داشت در زمینه اِعراب، حرکت گذاری و تایپ سایر علائم و سمبل ها نیاز به توضیح و آموزش بیشتر است.در اینجا تنها به تایپ اِعراب های پرکاربرد اشاره شده است. در مقاله بعد به نحوه کامل تایپ انواع علائم، اعراب و سایر سمبل ها در نرم افزار مایکروسافت ورد خواهیم پرداخت.

آموزش تایپ عربی,نوشتن متون عربی,تایپ عربی,چگونه عربی تایپ کنیم

جهت اطلاعات بیشتر در مورد کاملترین نرم افزار آموزش تایپ ده انگشتی به این صفحه مراجعه کنید


تمامی حقوق این مقاله به وبسایت فرازسافت متعلق می باشد و کپی برداری از مطلب تنها با ذکر منبع و لینک به این صفحه مجاز می باشد.

دسته بندی تایپ ده انگشتی, مقالات سایت کلمات کلیدی , , , , , , , , , , , , .
عضو کانال ما شوید و اخبار و آموزش های سایت را به آسانی دریافت کنید کانال تلگرام فرازسافت