همه چیز در مورد فاصله مجازی یا نیم‌ فاصله

فاصله مجازی,نیم فاصله,آموزش تایپ نیم فاصله

شاید واژه نیم فاصله یا فاصله مجازی تا حالا به گوشتان خورده باشد و از خود سوال کرده‌اید فاصله مجازی چیست؟ چرا باید از فاصله مجازی استفاده کنیم؟ کجا باید از فاصله مجازی استفاده شود؟چگونه فاصله مجازی را تایپ کنیم؟ و غیره. در این مقاله با استفاده از تجربیات شخصی نویسنده و همچنین با جمع آوری مطالب مرتبط در این زمینه از منابع مختلف سعی شده است مقاله‌ای کامل، کوتاه و به دور از پیچدگی در رابطه با نیم فاصله یا فاصله مجازی تهیه شود.

تعریف ویکی‌پدیا از فاصله مجازی:

فاصلهٔ مجازی که به آن فاصلهٔ صفر و گاه نیم‌فاصله و فاصلهٔ جامد هم گفته شده، نویسه‌ای در استاندارد یونی‌کد است که برای حروفچینی کامپیوتری ی بعضی خط‌ها ازقبیل خط فارسی و خط‌های هندیک به‌کار می‌رود.

فاصله مجازی,نیم فاصله,آموزش تایپ نیم فاصله

همانطور که می‌دانید فاصله یا Space  را در بین واژه‌های مجزا قرار می‌دهیم؛ مثلاً «من یک برنامه‌نویس هستم.» در مثال گفته شده بین واژه‌های مجزا از فاصله استفاده کرده‌ایم، اما واژه مرکب «برنامه‌نویس» که به معنای فردی هست که کار برنامه‌نویسی انجام می‌دهد، بین واژه‌های مرکب آن (بین دو واژه برنامه و نویس از نیم فاصله استفاده شده است). یکی از موارد استفاده از نیم‌فاصله یا فاصله مجازی بین واژه‌هایی هست که از دو بخش نوشتاری تشکیل شده‌اند. نیم‌فاصله دو بخش یک واژه را بسیار به هم نزدیک کرده ولی کاملا آن‌ها را به هم نمی‌چسباند. به این کلمه توجه کنید: “می شود”، آن‌را با این کلمه مقایسه کنید: “می‌شود”. می‌دانم که متوجه تفاوت آن دو شده‌اید. بله، بین “ی” و “ش” در کلمه دوم، فاصله کمتری نسبت به کلمه اول مشاهده می‌شود.

یک تایپیست چرا باید از نیم‌فاصله یا فاصله مجازی استفاده کند؟

 استفاده از نیم فاصله زیبایی خاصی به متن داده و خواندن متن را نیز برای خواننده آسان می‌کند. یکی از مشخصه‌های تایپیست‌های حرفه‌ای رعایت نیم فاصله در هنگام تایپ کردن است. در ضمن توجه داشته باشید که فقط در مواردی که نیاز به نیم فاصله باشد از نیم فاصله استفاده کنید؛ در ادامه همین مقاله به جاه‌هایی که از نیم فاصله استفاده می‌شود اشاره خواهیم کرد.

هنگام تایپ کردن در واژه‌پردازها برای مثال نرم افزار ورد رعایت نیم فاصله در حفظ چیدمان متن شما نیز تاثیر گذار است. اگر در جایی که فاصله مجازی لازم است، از فاصله استفاده کنید، کلمه مورد نظر برای واژه‌پرداز، دو کلمه به حساب می‌آید. در نتیجه از نظر آن واژه‌پرداز، فرقی نمی‌کند که “می” در “می‌شود”، حتما در کنار “شود” باشد و یا نباشد! اما اگر از فاصله مجازی استفاده شده باشد، این کلمات، دقیقا یک کلمه محسوب می‌شوند و در نتیجه، باید حتما در کنار هم باشند، حتی اگر واژه‌پرداز مجبور باشد قسمتی از متن را در خط دیگری قرار دهد، هرگز بین این دو، فاصله نمی‌اندازد بلکه هر دو را به خط پایین منتقل می‌کند.

نیرومند ، رضا. ( ۱۳۸۴) . تایپ صحیح فارسی. مجله اینترنت ، سال سوم ، شماره ۱۹ .


مقاله مرتبط : 

ساده ترین راه تبدیل فایل پی دی اف به ورد pdf  به word

نرم افزار آموزش تایپ ده انگشتی فارسی و انگلیسی


چه زمانی باید از نیم‌فاصله استفاده شود؟

فاصله مجازی,نیم فاصله,آموزش تایپ نیم فاصله

نشانۀ جمع «ها»، در صورتی که به واژه اصلی نچسبد: درخت‌ها،کتاب‌ها،کلاس‌ها و غیره.

واژه‌های مرکب: دانش‌آموز،نیم فاصله،چشم‌انداز،رود‌خانه،هم‌میهن

نشانۀ نکره «ای»: مدرسه‌ای،نتیجه‌ای،سینی‌ای

افزودن «برترین» و «برتر» به برخی واژه‌ها نیز با نیم فاصله صورت می‌گیرد مانند: داناترین،دیدنی‌ترین،آراسته‌تر و …

همچنین بهتر است زمانی که می خواهید کلمات مخفف انگلیسی را به فارسی بنویسد از نیم فاصله استفاده کنید؛ به عقیده بعضی‌ها این کار نوشته را زیباتر جلوه می‌دهد. برای مثال: ای‌بی‌ام، سی‌پی‌یو و غیره.

 

دو کلمه «برنامه‌نویس» و «چراغ مطالعه» را در نظر بگیرید، حال چگونه تشخیص دهیم که کدام یک از این کلمات نیاز به نیم فاصله دارد و کدام یک ندارد؟ خوب؛ شما در این حالت باید کلمه مرکب را تشخیص دهید. برای آشنایی با کلمات مرکب می‌توانید به این مقاله ویکی‌پدیا مراجعه کنید. یک ترفند را هم به شما می‌گویم، در صورتی که به راحتی نتوانستید بفهمید که یک کلمه مرکب است یا نه، این کار را انجام دهید بین دو واژه «چی» اضافه کنید، برای مثال واژه «چراغ مطالعه» را بررسی کنید، با تبدیل کردن این واژه به حالت سوالی، سوال ما معنا دار خواهد بود. چراغِ چی؟ پاسخ، مطالعه! ولی برنامهِ چی؟ نویس معنایی ندارد.

 

 

فاصله مجازی,نیم فاصله,آموزش تایپ نیم فاصله

 

شما نیز با اندکی تمرین تشخیص خواهید داد چه کلماتی نیاز به نیم فاصله دارند و چه کلماتی نه! شاید گاهی وقت‌ها تشخیص کلماتی که نیاز به نیم فاصله دارند کمی سخت است. اگر از نوشتن صحیح کلمه‌ای اطمینان لازم را ندارید،شاید راه‌حل سریع این است که کلمه را در اینترنت جستجو کنید.پس از جستجو شکل صحیح کلمه در نتایج جستجو ظاهر خواهد شد. ولی به منبع نوشته نیز توجه کرده و دقت کنید شکل نوشتاری کلمه را از کدام سایت انتخاب می‌کنید.

‌‌

 

چگونه نیم‌فاصله را تایپ کنیم؟

فاصله مجازی,نیم فاصله,آموزش تایپ نیم فاصله

در صفحه‌کلید فارسی در استاندارد ملی ایران نیم فاصله را می توانید با نگه داشتن کلید Shift و سپس با زدن دکمه Space یا همان فاصله تایپ کرد.  در ویندوز ۱۰ می‌توانید از تنظیمات صفحه‌کلید، صفحه‌کلید استاندارد فارسی را انتخاب کنید. به ویدئو زیر دقت کنید. در حالتی که از صفحه‌کلید عادی استفاده می کنید می توانید با فشردن همزمان ۳ کلید Control،Shift و عدد ۲ نیم‌فاصله ایجاد کنید.‌کاربرانی که از صفحه‌کلید فارسی خود مایکروسافت استفاده می کنند از روش دوم استفاده کنند. در ودیدئو زیر با نحوه انتخاب صفحه‌کلید استاندارد فارسی در ویندوز ۱۰ آشنا خواهید شد.

 

 این نرم افزار ارزشمند را از دست ندهید :

در صورتی که علاقمند به یادگیری تایپ ده انگشتی هستید شما را دعوت به مشاهده نرم افزار انگشتان طلائی می کنیم.

نرم افزار انگشتان طلائی کاملترین نرم افزار آموزش تایپ ده انگشتی فارسی و انگلیسی در ایران

 

 

کپی برداری از مقاله تنها با ذکر منبع فرازسافت و لینک به این صفحه مجاز می باشد.

دسته بندی تایپ ده انگشتی, مقالات سایت کلمات کلیدی , , , , , , , , , , , , , , .
عضو کانال ما شوید و اخبار و آموزش های سایت را به آسانی دریافت کنید کانال تلگرام فرازسافت

دیدگاه

  1. ۱- در فارسی، برای نقل قول و نیز برای نشان دادن اهمیتِ واژه یا عبارت از گیومه («») استفاده می‌کنیم، نه نشانۀ نقل قول انگلیسی (” “). مثلاً “می‌شود”؛ این باید بدین صورت باشد: «می‌شود».

    ۲- در واژۀ «رودخانه» از نیم‌فاصله استفاده نمی‌کنیم.

    ۳- نوشته‌اید: «افزودنِ برترین یا برتر»؛ باید بنویسید «افزودنِ صفت برترین یا برتر».

    موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تایید کنید که رباط نیستید : *